Talk / Barit / Dolomit

Esen Mikronize A.Ş ; müşterilerinin ihtiyaçları doğrultusunda talep edilen Talk, Barit ve Dolomit gibi endüstriyel minerallerinin satışını sağlamaktadır.
 
TALK Hidratlanmış magnezyum silika'dan oluşan bir endüstriyel mineral olup, Mohs sertlik skalasında 1 değerine sahip en yumuşak mineraldir.Talk genel olarak Boya sanayiinde boya taneciklerinin birbirine ve yüzeye kenetlenmesi, Lastik sanayinde maddeye sıkılık verme, Kağıt sanayisinde mürekkep ve su emme sağlama, Kozmetik sanayinde kayganlık sağlama, Seramik sanayinde  ısı genleşmesini azaltma ,Tarım sektöründe haşere ilaçlarına toksik etki yaratması, Plastik sektöründe yağ emme özeliği nedeni ile dolgu amaçlı kullanılır.  
 
BARİT Barit (BaSO4) baryum sülfattan oluşan bir endüstriyel mineraldir. Genellikle beyaz, sarı ve gri olabilir.  Ana kaynağı Baryum’dur.  Barit genellikle kireçtaşlarındaki kurşun - çinko damarlarında,  sıcak kaynak yataklarında ve hematit cevheriyle birlikte oluşur. Barit, yoğunluğunun yüksek olması nedeni ile Sondaj sektöründe kullanılan bir mineraldir. Boya sanayinde beyazlatıcı pigment ve yağlı boyada inceltici olarak, Lastik sektöründe dolgu, Seramik sanayinde seramik cilası olarak kullanılır. Barit farklı sektörlerde farklı kalitede ve renklerde tercih edilebilir. 
 
DOLOMİT Kalsiyum ve magnezyumlu karbonat birleşiminde bir mineraldir. Kırılgan bir mineral olup özgül ağırlığı 2.8g/cm³ ve sertliği 3.5-4 arasındadır. Isıtıldığında köpürerek çözündüğü için kalsitten ayrılır. Dolomit, basta demir-çelik sanayi olmak üzere cam, seramik, boya, gübre, tuğla, çimento ve inşaat sanayilerinde, yapı kimyasallarında, tarımda toprak ıslahı gibi çok geniş bir alanda kullanılmaktadır. 
Talk/Barit/Dolomit Ürün değer tablosunu görmek için tıklayınız.